Ukraina merr tre sistemet e para kundërajrore gjermane

Ushtria ukrainase ka marrë tre sistemet e saj të para vetëlëvizëse kundërajrore gjermane Gepard, tha sot komanda ushtarake jugore.

Sistemet e mbrojtjes ajrore, të cilat operohen nga ekuipazhe me tre persona, do të përdoren për të mbrojtur objekte të rëndësishme të infrastrukturës.

Ato janë një nga pjesët e ndryshme të pajisjes ushtarake perëndimore që i furnizohen Ukrainës për ta ndihmuar atë të shmangë forcat ruse në mes të luftës.

Muajin e kaluar, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha se armët e furnizuara nga Perëndimi kishin filluar të kishin një ndikim në luftën në Ukrainë dhe luftëtarët po bënin “sulme të prekshme” në objektivat logjistikë rusë.

“Artileria perëndimore, armët që morëm nga partnerët tanë, filloi të funksiononte shumë fuqishëm. Saktësia e tij është pikërisht sipas nevojës. Mbrojtësit tanë bëjnë goditje shumë të dukshme në depo dhe pika të tjera të rëndësishme për logjistikën e pushtuesve dhe kjo redukton ndjeshëm potencialin sulmues të ushtrisë ruse. Humbjet e pushtuesve do të rriten vetëm çdo javë, si dhe vështirësia e furnizimit të tyre”, tha ai./albeu.com

Shtuar 8.08.2022 16:29