U qëllua nga rusët dhe u fut në dhe i gjallë, ukrainasi del nga varri: Ju rrëfej eksperiencën e hidhur

Një ukrainas, i cili u qëllua në fytyrë dhe u varros së bashku me dy vëllezërit e tij të vdekur në një varr të cekët nga forcat ruse, ka mbijetuar mrekullisht për të treguar për përvojën e tij të hidhur.

Mykola Kulichenko pretendon se ai u nxor nga shtëpia e tij në fshatin Dovzhyk, afër qytetit verilindor të Chernihiv, nga forcat e Putinit më 18 mars, vetëm dy javë përpara se ushtria ruse të tërhiqej nga rajoni.

Të tre vëllezërit iu nënshtruan tre ditëve të marrjes në pyetje brutale, e cila përfshinte rrahje të rregullta dhe mbajtjen në një bodrum për tre ditë, mes dyshimeve se ata ishin përfshirë në bombardimin e një kolone ruse.

Por në ditën e katërt të marrjes në pyetje, rrëmbyesit lidhen vëllezërit, u mbyllën sytë dhe i futën në pjesën e pasme të një automjeti ushtarak duke i dërguar në një vend të izoluar, pranë një pylli.

Mykola tregoi për CNN se si u detyrua të gjunjëzohej dhe të priste teksa hapej një varr i cekët, përpara se vëllai i tij i madh Dmytro dhe vëllai i vogël Yevhen të ekzekutoheshin vetëm disa metra larg tij.

Pak çaste më vonë, një ushtar rus dyshohet se ka qëlluar edhe në fytyrë Mykola, por plumbi i ka hyrë në faqe dhe ka dalë pas veshit të tij, për fat të mirë i ka humbur ndonjë arterie dhe organ jetik.

Treshja u hodh në gropë dhe u mbulua lehtësisht me papastërti pasi Mykola luajti rolin e të vdekurit, por më vonë ai arriti të lirohej dhe të shmangte një vdekje të ngadaltë dhe të dhimbshme nga asfiksia.

“Isha me fat… dhe tani më duhet të vazhdoj të jetoj,” tha e mbijetuara e vetme.

“Kjo histori duhet të dëgjohet nga të gjithë, jo vetëm në Ukrainë, por në mbarë botën, sepse këto lloj gjërash po ndodhin dhe kjo është vetëm një në një miliard.”

Rusët zbritën në shtëpinë e vogël prej druri që ndanin tre vëllezërit dhe motra e tyre Iryna pasi një nga autokolonat e tyre në zonë ishte bombarduar.

Vetëm pesë ditë më vonë, Mykola, i plagosur nga plumbat, i mbuluar me dhe gjak, u kthye në shtëpi, ku motra Iryna po priste me ankth./albeu.com

Shtuar 18.05.2022 18:36