U nis nga Moska dhe kaloi nga Teherani, avioni misterioz alarmon SHBA-të

Një avion misterioz vizitoi Rusinë dhe Venezuelën disa javë para se avioni i lidhur me Iranin të konfiskohej në Argjentinë. Aeroplani Boeing 747 u ndalua në Buenos Aires këtë javë, ku autoritetet argjentinase e kontrolluan dhe e kapën nën dyshimin për aktivitete të inteligjencës, duke arrestuar 19 anëtarë të ekuipazhit.

Në mesin e ekuipazhit ishin pesë iranianë, të dyshuar se kishin lidhje me Forcën Quds, krahu i fshehtë i Korpusit të Gardës Revolucionare Islamike (IRGC) të caktuar nga terroristët e Iranit, përgjegjës për operacionet klandestine të huaja.

Disidentët iranianë kanë paralajmëruar se ndalimi i avionit është provë se regjimi po përhap terrorizmin e sponsorizuar nga shteti në kontinentin amerikan, pikërisht në oborrin e shtëpisë së SHBA-së.

Avioni dyshohet se mbante anëtarë të grupit terrorist të IRGC-së, Forca Quds dhe Irani gjithashtu besohet se u siguron armë kombeve si Venezuela, por nuk u gjetën armë në Boeing 747.

Por gjithsesi avioni ngjall frikën rreth shtrirjes ndërkombëtare të rrjeteve të dyshimta terroriste të Iranit.

Të dhënat e fluturimit tregojnë se avioni duket se ka fluturuar nga kryeqyteti rus Moska, në qytetin kryesor të Iranit, Teheran, dhe selinë e pushtetit të Venezuelës në Karakas, disa javë përpara se të ndalohej nga Argjentina.

Aeroplani gjithashtu besohet të ketë bërë një ndalesë për furnizim me karburant në Espargos, ishullin Kep Verde.

Dhe duket se Boeing 747 në javët para ndalimit të tij vizitoi kryeqytetin e Venezuelës tre herë, si dhe bëri ndalesa në Beograd dhe Meksikë. Rruga e tij e fluturimit u bashkua duke përdorur të dhënat e gjurmimit nga vëzhguesi i avionëve Gerjon.

U zbulua se avioni mbante pjesë automobilistike, por ekuipazhi i tij jashtëzakonisht i madh prej 19 personave, pesë iranianë dhe 14 venezuelianë, ka ngritur pyetje për autoritetet.

Uashingtoni po e ndjek nga afër rastin dhe Izraeli ka lavdëruar Argjentinën për identifikimin e një “kërcënimi të mundshëm”, duke paralajmëruar se linjat ajrore iraniane mund të angazhohen në “transferimin e trafikut të armëve, të njerëzve dhe pajisjeve” për IRGC.

Grupi i disidentëve politikë iranianë, Këshilli Kombëtar i Rezistencës së Iranit (NCRI) i tha The Sun Online se situata dukej se tregonte se regjimi po “përshpejtonte” dhe po përhapte “terrorizmin e tij të sponsorizuar nga shteti jashtë vendit” dhe i kërkoi Perëndimit të ulet dhe të mbajë një qëndrim.

NCRI vuri në dukje se avioni, i cili ishte regjistruar në Emtrasur, divizioni i ngarkesave të linjës ajrore shtetërore venezueliane Conviasa, në fakt ishte marrë nga kompania ajrore Mahan Airlines, e cilësuar si mbështetëse e terrorizmit nga SHBA.

Mahan Airlines përshkruhet si “linja ajrore e preferuar e IRGC” dhe është përdorur për të transportuar armë, municione dhe forca mercenare nga Irani, Iraku dhe vendet fqinje në Siri për të mbështetur Bashar al-Assad, sipas NCRI.

Venezuela dhe Irani janë aleatë të njohur dhe Conviasa u sanksionua nga SHBA në vitin 2020, i akuzuar për përdorimin e linjës së saj ajrore për arsye politike. Hossein Abedini, zëvendësdrejtor i NCRI, tha: “Të gjitha indikacionet vënë në dukje faktin se që nga viti i kaluar që Ebrahim Raisi u emërua si president i regjimit, ai ka rritur represionin në vend, terrorizmin jashtë dhe përpjekjet për të fituar armë nukleare”.

Shtuar 17.06.2022 16:43