U eleminuan nga Europa League, Arteta: Jemi të shkatërruar dhe shumë të zhgënjyer

Mikel Arteta mbeti i zhgënjyer për dëmtimin e Granit Xhakës para ndeshjes pasi Arsenali u eliminua nga Liga e Evropës nga Villarreali, teksa shtoi se e gjithë skuadra është “shkatërruar” nga rezultati përfundimtar.

Villarreal ndoqi fitoren e tyre 2-1 në El Madrigal duke marrë një barazim 0-0 në Emirates të enjten mbrëma për të fituar shortin gjysmëfinal dhe për të rezervuar vendin e tyre në shfaqjen kundër Manchester United në finale.

Arteta mendon se skuadra e tij meritonte të kualifikohej me një fitore në ndeshjen e dytë, por gjithashtu pranoi se plani i tij i lojës u shkatërrua pasi Xhaka përsoi një dëmtim gjatë ngrohjes para ndeshjes.

“Ne jemi të shkatërruar. Me të vërtetë të zhgënjyer. Ne duhet të përgëzojmë Villarrealin”, ka thënë fillimisht Arteta për BT Sport.

“Ne provuam gjithçka deri në minutën e fundit. Mendoj se e meritonim të fitonim ndeshjen, por detajet përcaktojnë këto ndeshje”.

“Ne kishim tre shanse të mëdha, ata nuk kishin asgjë, por ata u kualifikuan. Kaq shumë gjëra na ndodhën”.

I shtyrë për rëndësinë e humbjes së Xhakës pak para fillimit, Arteta shtoi: “Ai ndryshoi plotësisht planin tonë. Ne përgatitëm gjithçka me Granitin në atë pozicion”.

“Në pjesën e parë ne luftuam për topin, por nuk është një justifikim. Shumë lojtarë të rëndësishëm duhej të përcaktonin lojën, por jo në momentet e tyre të duhura”.

“Mendoj se ishim shumë të pasaktë me topin. Ne ndoshta ishim pak të tensionuar. Ne ishim shumë më dominues në pjesën e dytë”, përfundoi trajneri i Arsenalit.


Shtuar 7.05.2021 09:04