Tymueset, flakadanët dhe tensionet në Kuvend tërheqin vëmendjen e mediave ndërkombëtare! Çfarë shkruajnë BBC dhe Reuters

Tensionet dhe përlasjet mes opozitës dhe mazhorancës ditën e sotme në Kuvendin e Shqipërisë, ku në një kohë rekord u votua buxheti për vitin 2024-r, kanë tërhequr edhe vëmendjen e mediave ndëkrombëtare.

BBC dhe Reuters i kanë kushtuar vëmendje tensionit, tymueseve dhe flakadanëve që mbizotëruarn në seancën plenare të ditës së hënë.

Prestigjiozja BBC, teksa ka shpërndare video ku shihen moment e ndezjes së flakadanëve në seancë, ndërsa shkruan se deputetët e opozitës protestuan kundër buxhetit 2024, duke ndezur flakadanë.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by BBC News (@bbcnews)


Gjithashtu tensionet që shoqëruan seancën e sotme kanë marrë vëmendjen edhe të “Reuters”. “Deputetët e opozitës ndezën tymuese e zjarr në Parlament, në përpjekje për të kundërshtuar buxhetin 2024. Deputetët gjithashtu grumbulluan karriget në qendër të Kuvendit, tymi e kaosi shoqëroi seancën  e sotme”, shkruan Reuters.


Shtuar 20.11.2023 22:17