Tym, zjarr e rrënoja! Fotot e rralla kur NATO bombardoi Ish-Jugosllavinë për Kosovën (FOTO LAJM)

Dita e sotme shënon 24 vjetorin e sulmeve të NATO-s kundër ish-Jugosllavisë.

Bombardimet filluan pas aksioneve të shumta të forcave serbe, djegieve dhe dëbimeve masive në vitin 1998 dhe pas dështimit të Konferencës së Rambujesë për një marrëveshje paqësore me Beogradin.

Pasi dështuan edhe përpjekjet e fundit të ndërmjetësuesit të atëhershëm amerikan Richard Holbrooke, bombardimet filluan më 24 mars 1999 në orën 20:00.

Sulmet ndaj forcave serbe u ndërprenë më 10 qershor 1999, pasi një ditë më parë u nënshkrua Marrëveshja e Kumanovës, me të cilën presidenti i atëhershëm i Republikës Socialiste të Jugosllavisë, Sllobodan Millosheviq, pranoi t’i tërheqë trupat nga Kosova.

Më poshtë ndiqni fotot nga ajo ditë që ndryshoi historinë:

foto galeri

 

foto galeri

 

foto galeri

 

foto galeri

 

foto galeri

 

foto galeri

 

foto galeri

 

foto galeri

 

foto galeri

 

foto galeri

 

 


Shtuar 24.03.2021 11:12