Tre vite nën “pushtetin” e pandemisë, virusi që ndryshoi njerëzimin la pas 7 mln viktima

Janë bërë  plot tre vite që nga rasti i parë i konfirmuar me Covid-19, virusia që tronditi dhe ndryshoi të gjithë botën.

Tre vite më parë, 30 Janar 2023, Organizata Botërore e Shëndetësisë ngriti alarmin për pandeminë e koronavirusit. Sipas të dhënave zyrtare nga OBSH numri i viktimave nga Covid-19 në këto tre vite ka arritur në 7 milionë.

Drejtori i përgjithshëm i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus miratoi rekomandimet e Komitetit të Ekspertëve të Emergjencës Covid-19, të cilët u takuan për herë të 14-të javën e kaluar.

Nga shfaqja e sëmundjes së atëhershme “misterioze” në fund të vitit 2019 deri në shpërthimin e rasteve në Kinë në fillim të vitit 2023, më poshtë ju listojmë datat dhe zhvillimet kryesore të pandemisë gjatë tre viteve të fundit.

“Peumoni atipike”

Më 31 dhjetor 2019, Organizata Botërore e Shëndetësisë informohet se në qytetin Wuhanit në Kinë janë shfaqur raste alarmante me origjinë të panjohur të “pneumonisë atipike”.
Më 7 janar OBSH gjen shkakun: një virus i ri i familjes së koronavirusit. Katër ditë më vonë, Pekini shpall vdekjen e parë. Më 23 janar, Wuhan hyn në karantinë.

Pandemia

Sëmundja e re, e cila më vonë do të quhet “Covid-19”, po përhapet me shpejtësi: deri më 6 mars kalon shifrën e 100,000 rasteve të regjistruara në mbarë botën. Më 11 mars, OBSH e shpalli zyrtarisht atë një “pandemi”, shkruan albeu.com.

Evropa përgatitet

Vendi i parë evropian i prekur rëndë, Italia, vendos një karantinë në veri, e cila më pas do të zbatohet në të gjithë vendin. Më 16 mars, qeveria gjermane i bën thirrje popullatës të “qëndrojnë në shtëpi” dhe Londra u kërkon qytetarëve “të shmangin kontaktet sociale”. Të nesërmen, Franca miraton gjithashtu masa karantine dhe menjëherë pas Bashkimit Evropian mbyll kufijtë e jashtëm..

Njerëzimi në karantinë

Që nga fillimi i prillit, më shumë se 3.9 miliardë njerëz, gjysma e popullsisë së botës, janë të detyruar ose të nxitur të qëndrojnë brenda dhe të lëvizin sa më pak të jetë e mundur, sipas një raporti të AFP. “Pragu” psikologjik prej 1 milion rastesh do të kalohet së shpejti.

Tregjet e aksioneve po bien, pjesë të tëra të ekonomisë globale janë në ngecje, si transporti, turizmi etj. Qeveritë dhe bankat qendrore shpallin masat e para masive për të mbështetur ekonominë.

SHBA dhe Brazili në zi

Pandemia “zhyt” në zi SHBA-në dhe Brazilin në pranverën e vitit 2020, pasi numri i të vdekurve tejkalon atë të Evropës.

Presidenti amerikan Donald Trump përsërit se virusi përfundimisht do të zhduket natyrshëm. Homologu brazilian i Jaich Bolsonaro e quan Covid-19 një “grip”. Menaxhimi i tyre i pandemisë është kritikuar ashpër.

Kundërshtuesit e vakisnës

Në verën e vitit 2020, shumë vende po detyrojnë përdorimin e maskës mbrojtëse në transport, shkolla, biznese dhe madje edhe në rrugë. Po organizohen demonstrata kundër maskës.

Një vit më vonë, kundërshtimet për vaksinimin dhe paraqitjen e një certifikate sëmundjeje ose vaksinimi do të shkaktojnë gjithashtu protesta në mbarë botën, shkruan  albeu.com.

Vaksinat në kohë rekord

Vaksinat po prodhohen dhe testohen në kohë rekord: dozat e para po administrohen në fund të vitit 2020 në SHBA dhe Evropë. Fushatat e vaksinimit, pavarësisht fillimit të tyre hezitues, po përshpejtohen në mesin e vitit 2021 në të gjitha vendet perëndimore.

Por globalisht, aksesi në vaksina mbetet i pabarabartë: në Afrikë shkalla e vaksinimit mbetet shumë e ulët në 24%, krahasuar me nivelin global prej 64%, bazuar në të dhënat e OBSH-së (vjeshtë 2022).

Origjina e virusit vihet në dyshim

Në janar dhe shkurt 2021, një grup shkencëtarësh të OBSH-së hetojnë origjinën e koronavirusit të ri në Kinë, pa arritur në një përfundim. OBSH po kërkon, pa përgjigje, më shumë të dhëna nga Pekini, i cili po refuzon një studim të ri në vend.

“Të gjitha rastet mbeten në tryezë”, përsëri, një vit e gjysmë më vonë,. Megjithatë, studimet duket se tregojnë se pandemia filloi në tregun e Ëuhan.it

Delta dhe Omicron, variantet ngjitëse

Varianti shumë ngjitës Delta shkakton një shpërthim në prill dhe maj 2021 në Indi, e cila ka numrin e tretë më të lartë të vdekjeve në botë. Shpërthime të reja të virusit po shfaqen edhe në vende të tjera, si në Rusi.

Në fund të nëntorit një variant edhe më ngjitës, Omicron, shfaqet në Afrikën Jugore dhe shkakton panik. Ai po përhapet me shpejtësi në fillim të vitit 2022, por, për fat të mirë, nuk shoqërohet me simptoma serioze.

Shpërthim i ri i rasteve në Kinë

Politika e ngurtë “zero Covid” e presidentit kinez Xi Jinping, e shoqëruar me karantina drastike, po shkakton një valë të paprecedentë reagimesh në vend në nëntor.
Pekini vendos më 7 dhjetor të lehtësojë masat shëndetësore dhe më pas të heqë të gjitha kufizimet. Pason një valë e paprecedentë rastesh, me spitale të tejmbushura dhe mjekësi në mungesë.

Kjo rritje e rasteve po shqetëson vendet e tjera, shumë prej të cilave kërkojnë që udhëtarët nga Kina të testohen për koronavirusin e ri në fillim të vitit 2023./albeu.com/ 


Shtuar 30.01.2023 17:59