Transferimi i Mudryk te Chelsea, Shakhtar Donetsk dhuron një pjesë të fitimeve për rezistencën ukrainase

Presidenti i Shakhtar Donetsk, Rinat Akhmetov, ka dhuruar 20.5 milionë paund nga tarifa e transferimit të Mykhaylo Mudryk në Chelsea për përpjekjet e luftës në Ukrainë.

Mudryk, i cili ka rënë dakord për një kontratë tetë-vjeçare e gjysmë, kishte një flamur të Ukrainës të mbështjellë mbi supe gjatë prezantimit. Chelsea ka paguar 70 milionë euro fillestare për sulmuesin anësor me 30 milionë euro  për të ndjekur në shtesa.

Paratë janë një nxitje për Shakhtarin, të cilët janë zhvendosur nga shtëpia e tyre në Donetsk, por Akhmetov – biznesmeni më i pasur i Ukrainës, sipas Forbes – e ka bërë të qartë se pa ushtarët e vendit të tij nuk do të kishte futboll. Si i tillë, ai ka bërë gjestin financiar, duke nisur projektin Heart of Azovstal.

Azovstal është fabrika e çelikut të Akhmetov në Mariupol, ku luftëtarët ukrainas sfiduan javë të tëra të bombardimeve ruse përpara se qyteti të binte. Azovstal është bërë një simbol i trimërisë, qëndrueshmërisë dhe shpirtit të paepur të popullit ukrainas.

“Dua të falënderoj të gjithë botën e civilizuar për ndihmën e Ukrainës”, tha Akhmetov.

“Mund të flasim vetëm për futbollin ukrainas për shkak të ushtrisë ukrainase, popullit ukrainas dhe mbështetjes së jashtëzakonshme që kemi pasur gjatë kësaj kohe tepër të vështirë. Dhe e vetmja mënyrë për të mposhtur të keqen që ka ardhur në shtëpitë tona është duke punuar së bashku”, shtoi ai.


Shtuar 16.01.2023 15:03