Trafikoi rreth 14 kg kokainë, i riu shqiptar dënohet edhe me 5 vite burg/ Kush janë anëtarët e tjetër të dënuar të bandës shqiptare (Emrat)

Shtetasi shqiptar Klejdi Kazani, 24-vjeç,  një furnizues droge i dënuar më herët për armë zjarri në Londër, do të kalojë edhe më shumë kohë pas h-ekurave pasi ka shitur kokainë me vlerë 1 milion £.

Ai u burgos për shtatë vjet në maj 2022, pasi u kap me një pistoletë dhe municione ndërsa po ngiste në M1 në Hertfordshire në gusht 2021.

Tani, mesazhet nga telefoni i tij treguan se Kazani furnizoi pothuajse 14 kilogramë kokainë dhe kanabis për shumë bashkëpunëtorë gjatë javëve para arrestimit të tij.

Provat telefonike e çuan atë në pranimin e veprave penale të drogës dhe pastrimit të parave në tetor.

Gjykata e Southwark e dënoi atë me pesë vjet të tjera. Oficerët që kontrolluan shtëpinë e Ervis Axhamit, bashkëpunëtorit të tij, gjetën 20,000 £ para të gatshme, të cilat ishin futur midis frigoriferit dhe një komodine kuzhine, dhe një ‘sasi të vogël’ kanabisi bimor në një raft.

Kazani dhe grupi i tij i krimit, i cili përbëhej nga bashkëkombës shqiptarë dhe një bullgar, u hetuan nga oficerët e Partneritetit të Krimit të Organizuar të Londrës.

Kazani pranoi akuzat për armë zjarri dhe u burgos në vitin 2022 ndërsa ekzaminimi mjeko-ligjor i pajisjeve të tij celulare vazhdoi.

Të gjithë bashkëpunëtorët e tij janë dënuar edhe për drogë. Shtetasi bullgar Emil Spasov, 33-vjeç, drejtonte makinën në momentin e arrestimit të Kazanit.

Spasov transportoi 6.1 kilogramë kokainë në nëntë udhëtime, duke përfshirë adresat në Brighton, Londër dhe Oksford.

Ai trajtoi gjithashtu 148,000 £ para të gatshme, të cilat ishin fitime nga tregtia e drogës. Ai u burgos për pesë vjet e katër muaj.

Shpërndarja e drogës ‘ushqyen dhunën, frikësimin dhe vepra të tjera’

Olklen Perzhilla, 23-vjeç, Ervis Axhami, 37, dhe Mariklen Bello, 32-vjeç, gjithashtu shpërndanë kokainë në disa raste në adresat në Brighton dhe Londër.

Ata u dënuan përkatësisht me katër vjet, tre vjet dhe tetë muaj dhe gjashtë vjet burg.

Oficerët e OCP-së arrestuan Spasovin, Axhamin dhe Perzhillan në adresat e shtëpive të tyre më 13 dhjetor 2022 dhe Bello në një stacion policor të Londrës Juglindore disa ditë më vonë pasi u dorëzua.

Të gjithë u akuzuan për vepra droge dhe transferim të pasurisë kriminale.


Shtuar 31.03.2024 11:08