Tërmeti i fuqishëm në Haiti, shkon në 1,297 numri i viktimave

Qeveria e Haitit ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme pas tërmetit me magnitudë 7.2 ballë që goditi vendin të shtunën.

Tërmeti shkaktoi shumë viktima dhe aktualisht numri i të vdekurve ka shkuar në 1,297, ndërsa më shumë se 5,700 janë plagosur, sipas agjencisë së mbrojtjes civile të vendit.

Tërmeti shkatërroi 13,694 shtëpi dhe dëmtoi 13,785 të tjera, thanë zyrtarët e agjencisë.

Gjendja e jashtëzakonshme është në fuqi për Departamentin Perëndimor, Departamentin Jugor, Nippes dhe Grand’Anse./albeu.com


Shtuar 16.08.2021 08:23