Tërheqja e forcave amerikane nga Afganistani, SHBA dërgon aeroplanë luftarakë për mbrojtjen e tyre

Shtetet e Bashkuara kanë vendosur burime shtesë ushtarake për të mbrojtur forcat amerikane dhe të koalicionit që po tërhiqen nga Afganistani.

Bomba dhe aeroplanë luftarakë do të vendosen për të mbrojtur trupat dhe kontraktorët civilë.

SHBA dhe NATO kanë pasur një prani në Afganistan për gati 20 vjet.

Presidenti i SHBA Joe Biden ka caktuar afatin e tërheqjes për 11 shtator, në 20 vjetorin e sulmit të kullave binjake që nxiti luftën.

Por tërheqja vjen në mes të përshkallëzimit të dhunës, me forcat afgane të sigurisë në gatishmëri të lartë për sulme hakmarrje.

Talibanët kanë paralajmëruar se ata nuk janë më të lidhur me një marrëveshje për të mos synuar trupat ndërkombëtare.

Sipas një marrëveshjeje të nënshkruar vitin e kaluar midis militantëve dhe presidentit të atëhershëm Donald Trump, forcat e huaja do të ishin larguar më1 maj ndërsa Talibanët ndaluan sulmet ndaj trupave ndërkombëtare./albeu.com