Temperaturat u rritën ndjeshëm, si do të mbajë sot moti

Sipas MeteoAlb: Kthjellime dhe vranësira të shpeshta paraqiten në të gjithë territorin, duke gjeneruar  shira të afatshkurtër në veri dhe qendër gjatë mesditës. Ndersa pasditja dhe mbrëmja përmirësojnë dukshëm kushtet e motit, ku kthjellimet do jenë mbizotëruese.

Temperaturat e ajrit rriten në mëngjes por mbeten të pandryshuara në mesditë duke luhatur vlerat ekstremale ditore nga 11°C  deri në 29-30°C. Era do fryjë mesatare me shpejtësi 45 km/h nga drejtimi Jugor- Jugperëndimor  duke krijuar në det dallgëzim 4 ballë.

Kosova

Paraditja vijon në ndikimin e motit të kthjellët dhe vranësirave të lehta. Por mesdita dhe orët e para të pasdites sjellin reshje të pakta dhe të izoluara shiu. Ndërsa sërish mbrëmja do të sjelli dominim të motit të kthjellët.

Maqedonia e Veriut

Alternime kthjellimesh dhe vranësira kalimtare dominojnë deri pas mesditës kur do ketë zhvillim të vranësirave në zonat perëndimore duke sjellë dhe ndonjë shi të izoluar.

 

 


Shtuar 1.05.2021 08:20