Temperaturat 50 gradë, vala e të nxehtit në Kanada u merr jetën 130 personave

10 njerëz kanë vendur në Kanada sot për shkak të valës së të nxehtit që ka rritur shumë temepraturat.

Policia në zonën e Vancouverit ka njoftuar se që nga e premtja deri më tani janë regjistruar 130 vdekje të papritura. Shumica e tyre ishin të moshuar ose me probleme shëndetësore, dhe i nxehti u bë një faktor kontribues.

Kanadaja ka thyer rekord me temperaturat, ku për të tretën ditë radhazi termometri ka shkuar në afro 50 gradë Celsius.

Ekspertët thonë se kjo valë e të nxehtit ka ardhur si pasojë e ndryshimeve klimatike./albeu.com


Shtuar 30.06.2021 15:46