Sulmet me raketa lënë pa energji elektrike 10 milionë ukrainas

Sulmet e reja ruse goditën qytetet anembanë Ukrainës të enjten, duke gjymtuar infrastrukturën energjetike të vendit dhe duke zhytur miliona në errësirë ​​me fillimin e dimrit dhe uljen e temperaturave.

Breshëritë e përsëritura kanë ndërprerë furnizimin me energji elektrike dhe ujë në të gjithë Ukrainën, raporton AFP, por Kremlini fajësoi vuajtjet e civilëve në refuzimin e Kievit për të negociuar, në vend të sulmeve ruse.

Gazetarët e AFP-së në disa qytete të Ukrainës thanë se sulmi i fundit përkoi me borën e parë të sezonit, pasi zyrtarët në Kiev paralajmëruan për ditë “të vështira” në vazhdim.

“Aktualisht, më shumë se 10 milionë ukrainas janë pa energji elektrike”, tha presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky të enjten, duke shtuar se rajonet e Odessa, Vinnytsia, Sumy dhe Kiev ishin më të prekura.

Sulmet në rrjetin elektrik të Ukrainës pasojnë një seri pengesash në fushën e betejës për Rusinë, duke përfshirë tërheqjen e javës së kaluar nga Kherson./albeu.com