Sulm me dron, shënjestrohet flota ruse e Detit të Zi në Krime (VIDEO)

Forcat ruse në Krime janë shënjestruar nga një sulm i ri me dron.

Udhëheqësi rajonal i emëruar nga Rusia tha se një dron ukrainas që synonte flotën ruse të Detit të Zi në qytetin e Sevastopolit u rrëzua të shtunën.

Ai pason një varg sulmesh ndaj forcave dhe instalimeve ruse në gadishullin e aneksuar këtë muaj.

Ndërkohë, presidenti i Ukrainës ka përshëndetur një marrëveshje që lejon inspektorët e OKB-së të vizitojnë centralin bërthamor të Zaporizhzhia të mbajtur nga Rusia, më në veri.

Guvernatori i instaluar nga Rusia, Mikhail Razvozhayev, hodhi poshtë seriozitetin e incidentit.

Ai tha se mbrojtja ajrore e flotës ishte aktivizuar dhe droni ukrainas ishte shkatërruar. “Ra në çatinë e selisë”, tha ai. “Nuk ka pasur dëme të konsiderueshme dhe askush nuk është lënduar”.

Më vonë të shtunën, z. Razvozhayev tha se sistemet kundërajrore ishin përsëri në funksionim në Sevastopol, por nuk dha detaje.

Në fillim të muajit, nëntë avionë rusë u shkatërruan në një sulm në bazën ushtarake ruse në Saky, në bregun perëndimor të Krimesë.


Shtuar 21.08.2022 09:04