Shuhen shpresat në Nepal, autoritetet: Asnjë i mbijetuar nga rrëzimi i avionit

Autoritetet kanë bërë me dije se kanë hequr dorë nga shpresa për të gjetur të mbijetuar pas katastrofës më të rëndë ajrore të Nepalit në dekada.

Zyrtari lokal Tek Bahadur tha se shanset për të gjetur dikë të gjallë ishin zero. Megjithatë, të dhënat e fluturimit të avionit dhe regjistruesit e zërit janë gjetur, tha ai.

Ishin 72 pasagjerë dhe ekuipazh në bordin e fluturimit të Yeti Airlines nga Katmandu në qytetin turistik të Pokhara, i cili u rrëzua të dielën. Është e paqartë se çfarë e shkaktoi përplasjen.

“Ne kemi mbledhur 68 trupa deri më tani. Ne jemi duke kërkuar për katër trupa të tjerë”, tha Bahadur, shefi i qarkut në qarkun Taksi.

Ky është aksidenti më vdekjeprurës i avionit në vend në 30 vjet. Pamjet e telefonit celular treguan se fluturimi i Yeti Airlines po rrotullohej ashpër ndërsa i afrohej aeroportit. Më pas u përplas në tokë në grykën e lumit Seti, pak më shumë se një kilometër nga aeroporti.

Në bordin e fluturimit kishte 72 pasagjerë dhe anëtarë të ekuipazhit. Të hënën rreth 300 shpëtimtarë rifilluan kërkimin e tyre, duke kërkuar në rrënojat e djegura.

Kryeministri i Nepalit ka shpallur të hënën ditë zie kombëtare dhe qeveria ngriti një panel për të hetuar shkakun e katastrofës. /albeu.com


Shtuar 16.01.2023 09:49