SPAK megaoperacion në disa qytete, blindohet banesa e Gëzim Çelës në Fushë-Kuqe, një shef policie në pranga

SPAK ka ndërmarrë një megaoperacion mbrëmjen e sotmen, 9 tetor 2023 në disa qytete të vendit.

Mësohet se forcat e policisë kanë blinduar Fushë Kuqen dhe kanë rrethuar banesën e lokalin e Gëzim Çelës.

Operacioni i madh policor është shtrirë në Tiranë, Krujë, Durrës, Vlorë dhe Kurbin. Mësohet se mes të arrestuarve, është dhe një shefi i komisariatit të Kurbinit, Dritan Meta.

Operacioni i sotëm është vijimësi e megaoperacionit të koduar “Flakë në det” ku u arrestuan 6 persona.

1-Arlind Ismailukaj, 47 vjeç, banues në Tiranë;

2-Armando Mema, 37 vjeç, banues në Tiranë;

3-Nerim Çela, 40 vjeç, banues në Fushë Kuqe, Laç;

4-Besnik Brokeri, 51 vjeç, banues në Vlorë;

5-Kyrylo Ponomarenko, 39 vjeç, banues në Ukrainë;

6-Kostiantyn Biellon, 44 vjeç, banues në Ukrainë.

Gëzim Çela nuk është emër i panjohur për policinë. Ai akuzohet për veprat penale “Trafikimit i lëndëve narkotike”, të kryer në bashkëpunim dhe “Prodhim dhe mbajtje pa leje e armëve”, si dhe për shfrytëzim prostitucioni. Ai ka qenë më herët subjekt i “OFL”-së teksa ka mundur t’i shpëtojë drejtësisë.

Aktiviteti i Çelës ka nisur pak më herët se në vitin 2014 kur në bashkëpunim me persona nga Kosova kanë krijuar një rrjet të trafikimit të kokainës nga vendet e Amerikës Latine drejt Kosovës dhe Shqipërisë për ta shpërndarë më pas në të gjithë Europën dhe më tej./Albeu.com/ 


Shtuar 9.10.2023 18:03