Skandal me dy miqtë e Putinit: Ata morën nënshtetësinë finlandeze duke anashkaluar procesin

Dy miq të presidentit rus Vladimir Putin, biznesmenët Gennady Timchenko dhe Boris Rotenberg, morën nënshtetësinë finlandeze duke anashkaluar procedurën aktuale.

Kërkesat e tyre nuk ishin miratuar nga drejtoria e kundërspiunazhit të Policisë së Sigurisë, thonë raportet nga Agjencia Finlandeze e Lajmeve (STT) dhe gazeta “ilta sanomat”.

Sipas informacioneve të gazetarëve, Shërbimi i Emigracionitnuk ka kontaktuar dy herë me Policinë e Sigurimit.

Në fakt, në rastin e Timçenkos, procesi i marrjes së shtetësisë ishte organizuar në atë mënyrë që kundërzbulimi nuk arriti të merrej me rastin, shkruan gazeta “ilta sanomat”.

Sipas pohimeve të burimit anonim të gazetës brenda Policisë së Sigurisë, procesi i shqyrtimit të aplikacionit është organizuar në atë mënyrë që personat  që mund të ndikonin në vendimin ishin me pushime verore.

Rotenberg dhe Timchenko aplikuan për shtetësinë finlandeze në vitin 1998. Kërkesa e të parit u miratua relativisht vonë në vitin 2002, ndërsa biznesmenit iu kërkua të hiqte dorë nga shtetësia ruse për të marrë nënshtetësinë finlandeze, të cilën e rifitoi më vonë./Albeu.com/


Shtuar 3.02.2023 18:48