SHBA njofton paketën e re të ndihmës për Ukrainën, 2.2 miliardë dollarë armë e municione

Shtetet e Bashkuara kanë njoftuar një paketë të re armësh dhe municionesh për Ukrainën me vlerë 2.2 miliardë dollarë.

Lista përfshinte më shumë municione për sistemet e raketave HIMARS që kanë lejuar forcat ukrainase të synojnë pas linjave ruse, më shumë njësi të mbrojtjes ajrore dhe automjete të blinduara, tha Pentagoni.

Paketa vjen disa ditë pasi SHBA njoftoi se do të dërgojë tanke Abrams në Ukrainë.

Nga ana tjetër, gjermania dha miratimin për dërgimin e tankeve Leopard 2 dhe të njëjtën gjë pritet të bëjë edhe me tanke të tjera Leopard 1.


Shtuar 3.02.2023 18:50