SKANDAL! I dënuar me mbi 7 vite burg në Itali, 42-vjeçari punonte i qetë prej 5 vitesh doganier në Shqipëri

Policia ka vënë në pranga shtetasin Julian Mandija, 42-vjeç pasi ishte i shpallur në kërkim dhe i dënuar me mbi 7 vite burg nga drejtësia italiane, për akuzën, trafik lëndësh narkotike.

Pavarësisht dënimit në Itali për akuzën e rëndë penale, 42-vjeçari punonte si doganier në Durrës.

Mësohet se 42-vjeçari është vënë në pranga teksa punonte në Portin e Durrësit, në sy të të gjithë kolegëve.

Mandija kishte më shumë se pesë vite që punonte si doganier dhe pse ka qenë nën hetim nga Interpol dhe Policia. Ai do të ekstradohet në Itali ku do të vuajë dënimin për veprën penale “Trafikimi i lëndëve narkotike”.

42-vjeçari u arrestua në Itali në vitin 2014 gjatë një operacioni në kuadër të të cilit iu sekuestruan 15 kg heroinë, 15 mijë euro, 5 telefona celularë dhe tre automjete. Së bashku me të, iu vunë prangat edhe anëtarve të tjerë të grupit, Sergio Morelli, Orges Abazaj, Klodian Gjuzi, si dhe Endri Peza.

Në qershor të vitit 2015, ish-kryeministri Sali Berisha bëri dhe një denoncim në Facebook, në lidhje me Pezën. Berisha publikoi një foto të kryeministrit Edi Rama i cili shtrëngonte duart me Pezën.