Si të hiqni qafe zbokthin, 6 sekrete që do t’ju shpëtojnë

Zbokthi, i cili karakterizohet nga kruarje dhe copëza të bardha të lëkurës në flokun tuaj, mund të jetë i pakëndshëm dhe shpesh ju vjen turp të përballeni me të. Mund të shkaktojë gjithashtu simptoma të tjera, të tilla si njolla të yndyrshme në lëkurën e kokës dhe ndjesi shpimi dhe dhimbje.

Megjithatë, është e lehtë për t’u trajtuar dhe relativisht i zakonshëm teksa raporte vlerësojnë se kjo gjendje prek deri në 42% të foshnjave dhe 1-3% të të rriturve në mbarë botën.

Zbokthi mund të shkaktohet nga faktorë të shumtë, duke përfshirë lëkurën e thatë, dermatitin seborrheik, ndjeshmërinë ndaj produkteve të flokëve dhe rritjen e një lloji specifik të kërpudhave që jeton në kokën tuaj.

Megjithëse ka shumë produkte pa recetë (OTC) të dizajnuara për të trajtuar zbokthin, mjetet natyrale janë shpesh po aq efektive. Këtu janë 6 kura të thjeshta shtëpiake për të hequr qafe zbokthin në mënyrë natyrale.

1. Vaji i pemës së çajit

Historikisht, vaji i pemës së çajit është përdorur për të trajtuar sëmundje të tilla si puçrrat dhe psoriasis . Është vërtetuar gjithashtu se ka veti të fuqishme antimikrobike dhe anti-inflamatore, të cilat mund të ndihmojnë në zbutjen e simptomave të zbokthit. Në fakt, vaji i pemës së çajit është efektiv në luftimin e llojit specifik të kërpudhave që mund të shkaktojë dermatitin seborrheik dhe zbokthin.

2. Vaj kokosi

I njohur për përfitimet e shumta shëndetësore, vaji i kokosit përdoret gjithashtu si një ilaç natyral për zbokthin. Mund të funksionojë duke përmirësuar hidratimin e lëkurës dhe duke parandaluar tharjen, e cila mund të përkeqësojë zbokthin. Sipas disa studimeve, vaji i kokosit mund të jetë po aq efektiv sa vaji mineral në përmirësimin e hidratimit të lëkurës kur aplikohet si një hidratues. Studime të tjera sugjerojnë se vaji i kokosit ndihmon në trajtimin e ekzemës, një gjendje e lëkurës që mund të kontribuojë në zbokth. Një studim i vjetër 8-javor zbuloi se aplikimi i vajit të kokosit në lëkurë reduktonte simptomat e dermatitit atopik – një lloj ekzeme e karakterizuar nga kruajtje dhe inflamacion – me 68%.

3. Aloe vera

Aloe vera është një lëng që shpesh i shtohet vajrave, kozmetikës dhe locioneve të lëkurës. Kur aplikohet në lëkurë, mund të ndihmojë në trajtimin e kushteve të lëkurës si djegiet, psoriasis dhe plagët e ftohta. Sipas një rishikimi, vetitë antibakteriale dhe antifungale të aloe verës mund të mbrojnë gjithashtu nga zbokthi. Studimet kanë zbuluar gjithashtu se aloe vera mund të zvogëlojë inflamacionin, i cili mund të lehtësojë simptomat.

4. Minimizoni nivelet e stresit

Stresi besohet të ndikojë në shumë aspekte të shëndetit dhe mirëqenies, duke ndikuar në gjithçka, nga kushtet kronike në shëndetin mendor. Ndërsa stresi në vetvete nuk shkakton zbokth, ai mund të përkeqësojë simptoma të tilla si thatësi dhe kruajtje. Nivelet e larta të stresit afatgjatë mund të ndryshojnë ose të shtypin aktivitetin e sistemit tuaj imunitar, gjë që mund të dëmtojë aftësinë e trupit tuaj për të luftuar disa infeksione kërpudhore dhe kushte të lëkurës që kontribuojnë në zbokth.

5. Uthull molle

Uthulla e mollës është shoqëruar me një sërë përfitimesh shëndetësore dhe shpesh përdoret si një ilaç natyral për zbokthin. Kjo për shkak se aciditeti i uthullës besohet se ndihmon në stimulimin e largmit të qelizave të vdekura të lëkurës në skalpin tuaj. Uthulla e mollës thuhet gjithashtu se balancon pH-në e lëkurës tuaj për të reduktuar rritjen e kërpudhave dhe për të luftuar zbokthin.

6. Aspirina

Acidi salicilik është një nga përbërësit kryesorë të gjetur në aspirinë që është përgjegjës për vetitë e saj anti-inflamatore. Ky acid është gjithashtu një përbërës në shumë shampo kundër zbokthit . Ajo funksionon duke ndihmuar në heqjen e lëkurës së vdekur dhe duke liruar dhimbjen në mënyrë që ato të mund të hiqen. Për një ilaç të lehtë kundër zbokthit, provoni të shtypni dy tableta aspirinë dhe të shtoni pluhurin në shampon tuaj përpara se të lani flokët.