Shuhet “mbreti” i drogës, rivali më i madh i Pablo Escobarit vdes në burg

Bashkëthemeluesi i famshëm i kartelit të drogës Cali, i cili përdori teknika inovative për të kontrabanduar 2 miliard dollarë drogë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës ka ndërruar jetë në burg.

Gilberto Rodriguez Orejuela ish-udhëheqësi i kartelit të fuqishëm kolumbian Cali ka vdekur në moshën 83-vjeçare në një qeli në SHBA, ku po vuante një dënim 30-vjeçar për trafik droge, njoftoi familja e tij të mërkurën.

I njohur si “Shahisti”, Rodriguez ai u ekstradua në Shtetet e Bashkuara në vitin 2004 ku kreu dënimin në një burg federal në Karolinën e Veriut.

“Fëmijët dhe gruaja e Gilberto Rodriguez Orejuela janë informuar me lajmin e trishtë dje, e martë, 31 maj 2022, në orën 18:54. Ai vdiq nga limfoma”, tha familja e 83-vjeçarit në një deklaratë, duke kërkuar nga autoritetet amerikane që të transferojnë trupit e tij në Kolumbi.

Arrestimi i Gilberto Rodriguez Orejuela nga autoritetet kolumbiane në vitin 1995 shënoi fillimin e shpërbërjes së kartelit Cali, i cili dikur kontrollonte 80% të trafikut të drogës në botë, sipas një raporti të Administratës Luftarake të SHBA.

Vëllai i tij, Miguel, u arrestua dy muaj më vonë, ai po vuan aktualisht dënimin me burg në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Dy vëllezërit i kishin shpallur luftë tregtarit famëkeq të drogës Pablo Escobar, i cili u vra në një operacion policor në vitin 1993.

Lufta me Pablo Escobar dhe Medellín Cartel

Deri në vitin 1984, Cali Cartel ishte një organizatë e forcuar kriminale që punoi dhe harmonizohej me kartelin Medelin, secili në kontroll të plotë të shesheve të tij. Por po atë vit distancat midis dy kartelave më të fuqishëm të drogës në Kolumbi filluan të bëhen gjithnjë e më të dukshme dhe të pakapërcyeshme.

Pika kryesore që do të shënonte distancimin midis kapos së Calit dhe Medelínit do të ishte vrasja e Ministrit të atëhershëm të Drejtësisë, Rodrigo Lara Bonilla, i cili ishte bërë një armik i vendosur i grupit të “ekstradimit”, një bashkim i bosëve mafiozë të kartelit nga Medellín që drejtohej edhe nga Pablo Escobar.

Escobar i kishte shpallur luftë Lara Bonilla dhe në një takim me bosët e tjerë kolumbianë të drogës ai lejoi qëllimet e tij për të planifikuar një përpjekje për jetën e tij të njohur. Të gjithë kapot kontribuan në plan, përveç Rodríguez Orejuela, i cili nuk pranoi vrasjen e Lara-s , duke deklaruar në një mesazh se ky krim do të kthehej kundër të gjithëve dhe ata nuk do të merrnin pjesë në të.

Pas krimit kundër Lara-s, shumica e bosëve kolumbianë u internuan nga vendi, pasi shteti u kthye në një përndjekje të fortë ndaj tyre. Kështu ka përfunduar në Spanjë Gilberto Rodríguez Orejuela dhe Jorge Luis Ochoa Vásquez, një anëtar i Medellín Cartel. Të dy kapot u kapën më 15 nëntor 1984 nga autoritetet spanjolle, të akuzuar për krijimin e një rrjeti shpërndarjeje të kokainës në Evropë.

Megjithëse të dy përfunduan të kthehen në Kolumbi – pavarësisht nga një kërkesë për ekstradim nga Shtetet e Bashkuara – dhe të lëshuar nga gjykatat kombëtare, Ochoa do të kapet përsëri në një burg afër Calit.

Tashmë me tensione të larta midis karteleve dhe Pablo Escobar në mes të luftës së tij frontale kundër shtetit, kapo i Medelin dëshironte të niste një strategji rrëmbimi, siç është Andrés Pastrana – asokohe kandidat për kryetar të Bogotas dhe vite më vonë president i Kolumbisë – dhe atë të Prokurorit të Përgjithshëm Carlos Mauro Hoyos – të cilin ai e vrau më në fund – me idenë e ushtrimit të presionit ndaj qeverisë për t’u tërhequr nga traktati i ekstradimit me Shtetet e Bashkuara.

Nëse do të kishte akoma një fund për të përfunduar gërmimin e hendekut midis Escobar dhe Rodríguez Orejuela, ky ishte sulmi ndaj ndërtesës së Escobarit më 13 janar 1988, kur 700 kilogramë dinamit shpërtheu atë pronë të Pablos, ku edhe familja e tij jetoi.

Nga atje ishte një luftë e hapur midis karteleve, me një Escobar që urdhëroi më shumë se 50 bomba në të gjithë Cali, me një destinacion specifik për pronat dhe bizneset e Rodriguez Orejuela.

Por Cali nuk do të linte pas dhe do të montonte një ofensivë spiunazhi kundër Escobar dhe partnerëve të tij, diçka që do të bënte edhe mbreti Medelin, duke arritur të zbulonte dhe të rrëmbente pesë ushtarakë në pension që Orejuela kishte marrë me qira për ta spiunuar. Cali pastaj bën një propozim për paqe, por Escobar kërkon shumë, pesë milionë dollarë si kompensim për sulmin në

Monako dhe dorëzimin e Pacho Herrera, një anëtar i moshuar i Cali Cartel i cili më pas kishte një grindje personale me Escobar. Gilberto Rodríguez rreptësisht i refuzon këto kërkesa dhe për pasojë spiunët e Calit u shfaqën të vdekur me posterë të varur që shkruheshin: “Anëtarët e kartelit Cali u ekzekutuan për përpjekjen për të sulmuar njerëz në Medelín”.

Pablo kërkon të hakmerret kundër Pacho Herrera, të cilin ai u përpoq ta rrëmbente pa sukses, dhe si hakmarrje Gilberto do të përdorte mercenarë anglezë në një përpjekje për të vrarë Escobar dhe Gonzalo Rodríguez Gacha “El Meksikano”, një sulm që ishte edhe i irrituar.

Gacha më në fund do të shkarkohej më 15 dhjetor 1989 së bashku me djalin e tij Freddy në një ndjekje të ushtrisë që kishte pjesëmarrjen e Jorge Velásquez, me emrin “El Navegante”, një anëtar i Cali Cartel i cili dha informacionin për vendndodhjen e njeriut të dytë më të rëndësishëm të kartelit Medelín.

Pas vdekjes së Gacha, gjërat për Escobar do të komplikoheshin gjithnjë e më shumë. Lufta e tij me shtetin rezultoi në dorëzimin dhe burgosjen e tij në burgun La Catedral në vitin 1991. Aty zotëria i drogës do të vazhdonte të urdhëronte rrëmbime, bomba, zhvatje dhe gjithnjë e më shumë shkalla e tij e dhunshme u bë një problem për aleatët e tij.

Vdekja e Fernando dhe Mario Galeano Berrio dhe Gerardo dhe Julio Moncada anëtarëve të Medellín Cartel në duart e Escobar, vetë brenda La Catedral, përfundoi prishjen e marrëdhënieve të kapos me anëtarët e tjerë të kartelit të tij.

Kështu u krijua “Los Pepes”, një grup paramilitar i financuar kryesisht nga Cali Cartel, një njësi speciale policore e krijuar për të kapur Escobar të gjallë ose të vdekur – përfundimisht të arrihej, dhe në fund për të vrarë shefin e Medelin më 2 dhjetor 1993.

Cali që nga ai moment do të bëhej karteli kryesor i drogës në Kolumbi dhe Gilberto Rodríguez Orejuela krimineli dhe milioneri më i fuqishëm në vend.

Rënia e Gilberto

Dy vjet zgjati mbretërimin e Gilberto Rodríguez Orejuela si zotëria i trafikut të drogës kolumbiane, i cili pa fundin e tij më 9 qershor 1995, kur një grup elitar i ushtrisë dhe DEA-s bastisi apartamentin 402 të ndërtesës luksoze Colinas de Santa Rita, që ndodhet në perëndim të Calit./abcnews.al