Ish-trajneri i njohur italian: Kur braktis futbollin miqtë zhduken (FOTO LAJM)

Ka disa kohë që është tërhequr nga bota e futbollit teksa sigurisht që videot e tij janë bërë shpesh virale, me atë shfryrje kur drejtonte Panathinaikos në Greqi.

Po flasim për Alberto Malesani, ish-trajneri i Parmës së çudirave që për gazetën “Specchio” rikthehet të flasë për disa faza të karrierës së tij dhe për të tashmen e tij: kantina e verës “Giuva”.

Një ndryshim i madh për Alberton, i cili kaloi nga futbolli tek rrushi, por që nuk ka asnjë lidhje me braktisjen e futbollit…

Në fakt, në atë kohë u tha se ai pinte shumë, por në të vërtetë ai ishte nën kortizon për shkak të një problemi shëndetësor!

Marrëdhënia me verën lindi pas një provë të verës së kuqe në Bordo, në vitin 1999: ishte atëherë që ai vendosi të themelonte “Giuva”: një emër i lindur nga bashkimi i emrave të vajzave të tij, Giulia dhe Valentina.

Alberto rrëfen emocionin që ndjeu kur në një restorant në Verona pa dy turistë duke pirë një shishe Giuva, duke e quajtur atë “Si herën e parë në San Siro”.

Në futboll, megjithatë, gjërat nuk shkuan aq mirë. Në fakt, Alberto tregon se si nuk ka shumë miq futbolli:

“Ezio Sella dhe disa lojtarë pa menaxher. Për sa kohë që jeni në një nivel të caktuar të gjithë ju kërkojnë, pastaj ato zhduken. Por është pjesë e lojës”.

Më në fund, një referencë për problemin e homoseksualitetit: “Unë nuk e di pse ka ende kaq shumë mbyllje mbi këtë temë. Të gjithë e dimë që ka lojtarë homoseksualë, por askush nuk dëshiron ta thotë. Më vjen keq”.

Shtuar 29.03.2021 04:03