“Shtëpia e shqiptarit i përket zotit dhe mikut”, Rama: Sot ne kishim miq që konsiderohen “perëndi”

Kryeministri Edi Rama gjatvfjalës së tij në Samit ëhtë shprehur se sot në Shqipëri kishin miq të cilët konsiderohen si “perëndi”.

Rama theksoi se shtëpia e shqiptarit i përket zotit dhe mikut.

Edi Rama: Bashkimi evropian ka dhënë një mbështetje prej 5 milion euro për energjinë. Ka një paketë tjetër për projekte, kemi projektet tona, rajoni do jetë i përfshirë për të ndërtuar më shumë burime energjie, për t’u distancuar nga ndikimi rus. Dua të ndalem këtu, ju thashë që në kanunin tonë, në kodin tonë, shtëpia e shqiptarit u përket zotit dhe mikut. Sot në Shqipëri kishim miq që konsiderohen perëndi, u thashë që duhet të japësh jetën për mikun, largqoftë të ndodhë dicka. Kurrë nuk do e përdorja këtë moment për tu ankuar, e fundit fare, dua t’ju kujtoj një moment, kur ishim në grup e kur thonin dielli, dielli, dielli. Diell i mrekullueshëm, ia dolëm pas 10 ditësh mot, të sillnim diellin në mëngjes për ta./albeu.com


Shtuar 6.12.2022 16:25