Shkuan për të përcjellë në banesën e fundit guvernatorin, vdesin vetë

Të paktën 11 persona u vranë në një shpërthim brenda një xhamie në Afganistanin verior gjatë funeralit të një zëvendës guvernatori provincial i cili u vra në një sulm në fillim të kësaj jave, thanë zyrtarët.

Ministria e Brendshme e Talibanëve tha gjithashtu se të paktën 30 persona u plagosën gjithashtu nga shpërthimi në Badakhshan, një provincë në veri të vendit që kufizohet me Kinën dhe Taxhikistanin .

Grupi Shteti Islamik ka marrë përgjegjësinë për shpërthimin e makinës bombë të martën e kaluar që vrau zëvendësguvernatorin e Badakhshan.

Talibanët kanë kryer bastisje kundër anëtarëve të grupit ekstrem islamik, i cili ka marrë përgjegjësinë për disa sulme të mëdha në qendrat urbane./albeu.com/


Shtuar 8.06.2023 16:04