Jeni të lodhur, të trishtuar dhe të dëshpëruar? Këto janë mënyrat për ta ndryshuar

Dopamina, lajmëtari kimik në trurin tonë, rregullon motivimin, lëvizjen, kujtesën, humorin, gjumin dhe rregullimin e sjelljes, është një pjesë qendrore e sistemit të funksionimit të trurit. Nëse po pyesni se si ta rrisni, zbatoni disa këshilla të thjeshta.

Sa herë që bëjmë diçka të këndshme, si një vakt i mirë, seks ose vrap, lirohet pak dopaminë në trurin tonë. Por, kur niveli ynë i dopaminës është i ulët, ne do të ndihemi të pamotivuar, apatikë, të pangopur dhe pa përqendrim.

Një nivel i ulët i dopaminës shoqërohet gjithashtu me disa kushte mjekësore si depresioni, varësia, skizofrenia dhe sëmundja e Parkinsonit, dhe simptomat që tregojnë se ne nuk sekretojmë mjaftueshëm nga ky hormon mund të jenë epsh i ulët, ngurtësi e muskujve, pagjumësi, mungesë motivimi, lodhje, dekoncentrim, apati dhe plogështi.

Çfarë shkakton nivele të ulëta të dopaminës?

Kushtet mjekësore si skizofrenia, sëmundja e Parkinsonit, depresioni, abuzimi me substancat dhe çrregullimi bipolar.

Një dietë e varfër që nuk përmban lëndët ushqyese të duhura për shëndetin optimal të trurit, veçanërisht një dietë ku mungon tirozina.

Abuzimi i substancave shkakton uljen e prodhimit natyral të dopaminës në trupin tuaj dhe kjo bën që ju të bëheni të varur nga substanca që po abuzoni. Disa barna të tilla si antidepresantët dhe antipsikotikët punojnë duke u lidhur me receptorët e dopaminës, gjë që bllokon aktivitetin natyral të dopaminës në tru.

Si të rritni nivelet e dopaminës në mënyrë natyrale?

1. Flini

Një sasi e mjaftueshme e gjumit çdo natë është e nevojshme për të ruajtur shëndetin tonë. Qendrat Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) rekomandojnë që të rriturit të flenë mesatarisht shtatë ose më shumë orë çdo natë.

Kur nuk flini mjaftueshëm, receptorët e dopaminës në trupin tuaj mund të ndikojnë negativisht tek ju. Hulumtimet kanë lidhur mungesën e gjumit me shtypjen e disa receptorëve të dopaminës në trup.

2. Dëgjoni muzikë

Krijoni një listë dëgjimi të muzikës suaj të preferuar dhe dëgjoni atë kur ndiheni të lodhur, të pamotivuar ose keni simptoma të tjera që tregojnë nivele të ulëta të dopaminës.

Është vërtetuar shkencërisht se dëgjimi i muzikës që ju pëlqen mund të çojë në lirimin e dopaminës në tru.

3. Ushqehuni shëndetshëm

Ushqimi i shëndetshëm ka disa përfitime për trupin dhe mendjen tuaj, dhe rritja e niveleve të dopaminës është një prej tyre. Ushqimet e pasura me tirozinë si bajamet, peshku, vezët dhe pula janë veçanërisht të mira për rritjen e niveleve të dopaminës.

Tirosina është një aminoacid që trupi prodhon në mënyrë natyrale. Dopamina prodhohet nga ky aminoacid dhe mund të gjendet në ushqime të pasura me proteina. Ushqimet që përmbajnë probiotikë natyralë si kosi dhe kefiri mund të rrisin gjithashtu prodhimin e dopaminës. Megjithëse pijet me bazë kafeja rrisin gjithashtu dopaminën, është e rëndësishme të mos zhvilloni një varësi ndaj kafeinës.

4. Ushtrohuni rregullisht

Është vërtetuar se ushtrimet e rregullta janë shumë të rëndësishme për shëndetin e trurit tonë. Sa herë që ushtrohemi, truri ynë çliron pak dopaminë.

Edhe pse duhet të bëhen më shumë kërkime mbi mekanizmin e saktë që e shtyn trurin të prodhojë dopaminë kur ne ushtrojmë, ju ndoshta jeni njohur me ndjenjën e mirë që keni pas stërvitjes.

5. Meditoni

Meditimi ka një efekt pozitiv në një sërë kushtesh të shëndetit mendor dhe hulumtimet tregojnë se ai gjithashtu rrit nivelet e dopaminës.

6. Reduktoni marrjen e sheqernave të përpunuara

Konsumimi i sheqernave të përpunuara si karamele mund të rrisë nivelet e dopaminës, por vetëm përkohësisht dhe artificialisht. Ashtu si alkooli dhe droga, sheqeri siguron një rritje të dopaminës ndërsa ndikon në shkallën me të cilën trupi juaj e prodhon atë në mënyrë natyrale.

7. Largoni stresin nga jeta juaj

Stresi i paraprin shumë kushteve shëndetësore dhe gjithashtu shkakton nivele të ulëta të dopaminës. Ne nuk mund të kontrollojmë gjithmonë gjithçka që sjell stres në jetën tonë, por mund të eliminojmë stresorët mbi të cilët kemi njëfarë kontrolli.

Ne gjithashtu mund të përfshihemi në aktivitete reduktuese të stresit si meditimi, ushtrimet ose masazhet, të cilat natyrisht rrisin nivelet e dopaminës në trurin tonë.


Shtuar 8.06.2023 16:10

Tags: , ,