Shenzhou-12: Kina nis ekuipazhin e parë në stacionin e ri hapësinor (VIDEO)

Kina ka dërguar tre astronautë në orbitë për të shkuar në stacionin e ri hapësinor të vendit.

Të tre astronautët, Nie Haisheng, Liu Boming dhe Tang Hongbo, do të kalojnë tre muaj në bordin e modulit Tianhe rreth 380 km (236 milje) mbi Tokë.

Do të jetë misioni më i gjatë hapësinor i ekipit të Kinës deri më tani dhe i pari në gati pesë vjet.

Nisja dhe misioni pasues janë një tjetër demonstrim i rritjes së besimit dhe aftësisë së Kinës në fushën e hapësirës./albeu.com

 

Shtuar 17.06.2021 08:13