Shenjat që tregojnë se metabolizmi juaj nuk po funksionon siç duhet

Nëse jeni të pakënaqur me peshën tuaj ose të frustruar nga paaftësia juaj për të humbur peshë, ndoshta keni menduar nëse një metabolizëm i ngadaltë mund të jetë fajtor.

Nuk ka problem. Ka disa shenja në trup dhe në trup që do ta vërtetojnë atë. Cilat janë këto;

Ndiheni gjithmonë të lodhur

Përveç pagjumësisë apo lodhjes ekstreme fizike, ndjesia e lodhjes mund të jetë për shkak të ritmit të ngadaltë të metabolizmit, i cili në fakt nuk mund ta përdorë ushqimin aq shpejt sa për t’ju dhënë energjinë e nevojshme.

Keni lëkurë të thatë dhe flokë të thatë

Për shkak të funksionimit të dobët të metabolizmit, qelizat nuk mund të rinovohen me të njëjtin ritëm, kështu që lëkura dhe flokët humbasin pamjen e tyre të shëndetshme. Sigurisht që përpara metabolizmit në këtë rast duhet të kontrolloni nëse ushqeheni mirë.

Keni dëshira të vazhdueshme për ushqim

Ju dëshironi të hani vazhdimisht ushqime me sheqer dhe niseshte, si patate, makarona dhe bukë. Nëse në përgjithësi hani siç duhet, flini mirë, por ende vuani nga dëshirat gjatë ditës, metabolizmi juaj mund të mos çlirojë energji të mjaftueshme nga ushqimi.

Ju keni shtuar peshë pa asnjë arsye

Nëse e ndiqni normalisht dietën dhe programin e ushtrimeve, por shihni se po shtoni peshë, atëherë metabolizmi juaj nuk po funksionon. Kërkojini mjekut t’ju bëjë një test për tiroiden, pasi kjo gjëndër është boshti qendror i kontrollit të metabolizmit dhe hormoneve që luajnë një rol të rëndësishëm në nivelet e energjisë./albeu.com


Shtuar 3.11.2021 20:14