Shefi i NATO-s do të takohet me ambasadorët finlandez dhe suedez

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg do të takohet të mërkurën me ambasadorët e Finlandës dhe Suedisë, thuhet në një deklaratë të NATO-s.

Takimi vjen pasi të dy vendet deklaruan synimet e tyre për të aplikuar për anëtarësim në NATO në fillim të kësaj jave.

Finlanda dhe Suedia do të dorëzojnë aplikimin e tyre për NATO të mërkurën, tha kryeministrja suedeze Magdalena Andersson gjatë një konference të përbashkët shtypi më herët sot me presidentin finlandez Sauli Niinistö në Stokholm.

Udhëheqësit janë planifikuar më pas të takohen me presidentin amerikan Joe Biden të enjten.

Shtuar 17.05.2022 21:11