Shefi i NATO: Rusia synon të marrë të gjithë rajonin e Donbasit në Ukrainë

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, thotë se Rusia nuk po heq dorë nga pushtimi i Ukrainës, por do të përpiqet të ripërqendrohet në marrjen e plotë të rajonit të Donbasit në javët e ardhshme.

“Ne shohim tani një lëvizje të konsiderueshme të trupave ruse larg Kievit për t’u rigrupuar, riarmatosur dhe rifurnizuar dhe për të zhvendosur fokusin e tyre në lindje”,  tha Stoltenberg në një konferencë shtypi në Bruksel.

“Në javët e ardhshme, ne presim një shtytje të mëtejshme ruse në Ukrainën lindore dhe jugore për të provuar të marrë të gjithë Donbasin dhe për të krijuar një urë tokësore për në Krimenë e pushtuar,” tha ai përpara një takimi të ministrave të jashtëm të NATO-s.

Trupat ruse pushtuan rajonin jugor të Krimesë të Ukrainës tetë vjet më parë.

Stoltenberg thotë gjithashtu se aleatët e NATO-s janë të vendosur të ofrojnë armë të tjera për të mbështetur Ukrainën./albeu.com