Sfidon Bashën për kreun e PD, Agron Shehaj: Unë do të risjell fitoren demokratëve!

Kandidati për kryetar të PD, Agron Shehaj po bën deklaratën e parë publike në lidhje me kandidaturën e tij si kryetar i PD. Shehaj ka dekalruar se ai ka ndershmërinë për të cuar PD në rrugën e fitores.

Pjesë nga deklarata e Shehajt:Unë kam ndershmërinë për ta cuar PD në rrugën e fitores. Edi Rama është i korruptuar.

Me këto vlera ne do të rikthejmë besimin e qytetartëve te PD. Partia jonë ka nevojë për një reformë të thellë, në mënyrë që të jetë meritokratike.

Të qënit kryetare nuk është vetëm privilegj por dhe kënaqësi. Prandaj propozoj që kryetari të japë dorëheqjen nëse humbet zgjedhjet, PD duhet të bëhet partia e konkurencës. Partia 1 anëtare 1 votë.

PJESË NGA KONFERENCA: 

Nëse zgjidheni në krye të PD, a do ketë bashkëqeverisje me PS?

Agron Shehaj: Në asnjë mënyrë nuk do të ketë bashkëqeverisje.

Basha është lider i korruptuar?

Agron Shehaj: Jo, nuk besoj! Përballë Edi Ramës duhet një lider krejt ndryshe nga Edi Rama. I pakorruptuar dhe që njerëzit të mendojnë se është i tillë. Duhet të dukemi që jemi ashtu siç themi.

DASH ka shpallur Berishën “non grata”, do ta largoni nga grupi parlamentar?

Agron Shehaj: Lideri historik ka kontribut të jashtëzakonshëm. Sa i takon deklarimit të Berishës, nuk dua të jap asnjë koment.

Dje në mbledhjen e Kryesisë, disa kolegë u shprehën kundër duke iu akuzuar se gjatë fushatës, ju ishit i angazhuar për vota nominale?

Agron Shehaj: Është e drejtë e tyre të kenë mendimin që kanë. Unë mendoj që kjo na ndan. Një kandidat i PD nuk mund të ketë vota personale, sepse është e pamundur të mos votosh PD. Kandidatët duhet të shtyheshin për të marrë sa më shumë veta personale dhe PD do të kishte marrë më shumë vota. Kjo është një nga arsyet. Në zgjedhjet e kaluara, duhej thënë kush del më mirë do promovohet. Në PD ka mungesë meritokracie. Vetëm kështu bëhemi më të fortë. /albeu.com/

 

Shtuar 24.05.2021 18:22