Serbia hapi kapitujt me BE-në, Vuçiç i impresionuar: Sukses i madh, rroftë Serbia

Serbia hapi sot në Bruksel negociatat për një bllok kapitujsh, për integrimin në Bashkimin Europian.

Në konferencën ndërqeveritare është hapur blloku 4, që ka të bëjë me politikën e transportit, energjisë, rrjeteve trans-evropiane, mbrojtjen e ambientit dhe ndryshimet klimatike.

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, lajmin e ka cilësuar si një sukses tejet të rëndësishëm për vendin e tij.

“Urime qytetarëve të Serbisë, sepse ata janë më meritorët për reformat që kemi bërë në periudhën e kaluar”, ka thënë Vuçiç në një video-mesazh të postuar në Instagram.

“Sukses i madh dhe i rëndësishëm për vendin tonë. Shumë faleminderit edhe për Ursula von der Leyen, por edhe për të gjitha shtetet anëtare”, ka shtuar Vuçiç.

Vuçiç tha se po i kërkon Qeverisë së Serbisë që të vazhdojë që të përshpejtojë reformat në fushën e sundimit të ligjit, por edhe në të gjitha fushat për të cilat ai ka folur.

“Serbi, kur jemi të bashkuar, kur jemi të gjithë bashkë, kur luftojmë për vendin tonë, gjithmonë mund të arrijmë gjithçka. Rroftë Serbia dhe përpara drejt së ardhmes”, përfundon Vuçiç./albeu.com/