Sekretarja e Jashtme: Rusia do të përballet me pasoja të rënda nëse pushton Ukrainën

Sekretarja e Jashtme Liz Truss ka paralajmëruar Rusinë se do të përballet me “pasoja të rënda ekonomike” nëse pushton Ukrainën, raporton albeu.com.

Ajo tha se takimi i ministrave të jashtëm të G7 në Liverpool këtë fundjavë do të tregonte një shfaqje uniteti dhe do të bënte të qartë se një veprim i tillë do të ishte një gabim strategjik.

Truss shtoi se Mbretëria e Bashkuar dhe aleatët e saj duhej të frenonin Rusinë nga ndërmarrja e këtij kursi veprimi.

Tensionet po rriten ndërsa Moska grumbullon trupa në kufirin e Ukrainës, por Kremlini ka mohuar se po planifikon një pushtim.

Duke përsëritur paralajmërimet e mëparshme nga SHBA dhe aleatët e saj, Truss tha se G7 do të jetë absolutisht e fortë në qëndrimin kundër agresionit në lidhje me Ukrainën./albeu.com


Shtuar 11.12.2021 07:25