Sa shpesh duhet të bëni dush në verë?

Verë! Ju djersitni, dilni dhe mezi prisni të ktheheni në shtëpi në freskinë e ajrit të kondicionuar dhe thjesht po numëroni mbrapsht ditët kur do arratiseni,  jo për të shkuar me pushime, por për të fjetur pak më shumë.

Dhe ju djersiteni përsëri. E vetmja gjë që ju shpëton është dushi i ftohtë në mëngjes dhe në mbrëmje, apo jo? Epo, është koha për të mësuar se e vetmja gjë që ju bën të ndiheni më mirë në vapë nuk duhet të bëhet aq shpesh.

Zakonisht, ne lahemi më shpesh sesa duhet. Shumica prej nesh bëjnë dush çdo ditë për të qenë të freskët, për të pasur erë të mirë. Megjithatë, nuk është zgjidhja e duhur. Brandon Mitchell, i cili është një asistent profesor i dermatologjisë në Universitetin George Washington, tha për TIME se:

“shumica e njerëzve e teprojnë”. Më pas ai shpjegoi se kur bëjmë dush përditë, lëkura jonë bëhet më e thatë dhe përdorimi i vazhdueshëm i sapunit shkatërron florën natyrale të trupit dhe vajrat mbrojtëse të lëkurës.

Në mënyrë ideale, në muajt e dimrit bëjmë dush një ose dy herë në javë. Në verë, se djersitemi më shumë, le ta rrisim në tre ose katër – nuk e themi ne, e thotë Brandon Mitchell.


Shtuar 25.07.2023 14:56

Tags: ,