Rusia nis hetimet për Bucha, duke pretenduar përpjekje për të “diskredituar” ushtrinë ruse

Kryetari i Komitetit Hetues të Rusisë, Alexander Bastrykin, udhëzoi agjencinë e tij të hënën të analizojë raportet për vrasjet e civilëve në periferi të Kievit, Bucha , duke i bërë jehonë mohimit të Ministrisë së Mbrojtjes Ruse për çdo përfshirje në incident.

“Sipas informacioneve tona, me qëllim diskreditimin e personelit ushtarak rus, Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës shpërndau në mediat perëndimore video të filmuara në qytetin Bucha, rajoni i Kievit, si dëshmi e masakrës së civilëve,” një deklaratë nga lexon Komisioni Hetimor.
Imazhet tronditëse të trupave të civilëve të gjetur në rrugë në Bucha, pas tërheqjes së forcave ruse, kanë shkaktuar një protestë ndërkombëtare.

Ministri i Brendshëm i Ukrainës tha të hënën se ai priste që numri i trupave të civilëve të gjetur në rajonin e Kievit të shkonte në qindra, duke cituar informacione paraprake.

Komiteti Hetues ka një histori të nisjes së hetimeve të motivuara politikisht, duke përfshirë ndjekjen e çështjeve penale kundër liderit të opozitës ruse Alexey Navalny. Mbrojtësit e të drejtave të njeriut i kanë përshkruar ato hetime si një fushatë të persekutimit politik të fshehtë.

Ministria ruse e Mbrojtjes pretendoi të dielën se pretendimet për vrasjet e civilëve në Bucha ishin “të rreme”, pa paraqitur asnjë provë të besueshme.

Qeveria ruse i është përgjigjur vazhdimisht pretendimeve për viktima civile të shkaktuara nga forcat ruse në Ukrainë me mohime të përgjithshme, pavarësisht dokumentacionit të gjerë nga mediat ndërkombëtare për bombardimet e zonave të banuara.

Udhëheqësit perëndimorë kanë bërë thirrje për hetime të krimeve të luftës dhe sanksione të reja ndaj Rusisë për incidentin në Bucha.