Rusia mori kontrollin e Severdonetskut, Zelensky: Ukraina do të rifitojë qytetet e saj

Ukraina “do t’i rifitojë” qytetet që ka humbur ndaj Rusisë, përfshirë Severodonestkun, tha Volodymyr Zelensky.

Në fjalimin e tij gjatë orëve të natës, presidenti ukrainas tha gjithashtu se vendi ishte goditur nga 45 raketa dhe raketa ruse në 24 orët e fundit.

Ai i përshkroi sulmet si një përpjekje cinike për të thyer shpirtin e popullit të tij.

Severodonetsk, në lindje të vendit, ra në duart e forcave ruse më herët sot pas disa javësh luftime të ashpra.

Ajo shënoi një fitore kyçe për Rusinë, e cila synon të marrë të gjithë rajonin lindor të Donbasit të Ukrainës, i përbërë nga Luhansk dhe Donetsk fqinj./albeu.com