G7 përballet me betejën për unitet ndërsa kostoja e luftës në Ukrainë rritet

Nga BBC

Lufta ruse kundër Ukrainës në mënyrë të pashmangshme do të dominojë samitin e vendeve të G7 në Bavari.

Dhe liderët e SHBA-së, Britanisë së Madhe, Gjermanisë, Francës, Italisë, Kanadasë dhe Japonisë përballen me një sfidë të vështirë.

Ata synojnë të bëjnë një shfaqje uniteti dhe vendosmërie për luftën. Në muajt e fundit, aleanca perëndimore ka treguar shenja tendosjeje dhe lodhjeje.

Disa zëra, veçanërisht në Francë, Gjermani dhe Itali, kanë pyetur nëse mund të mos ishte më mirë që lufta të përfundonte, edhe nëse kjo erdhi me koston e detyrimit të Ukrainës për të lëshuar territor. Një sondazh i fundit i opinionit ndër-evropian sugjeroi se disa votues vendosin zgjidhjen e krizës së kostos së jetesës përpara ndëshkimit të Rusisë informon albeu.com.

Të tjerë argumentojnë për nevojën për të shpëtuar një lloj marrëdhënieje me Rusinë në të ardhmen.

Vende si Britania e Madhe, Polonia dhe tre shtetet baltike i kanë rezistuar këtyre argumenteve, duke thënë se çdo marrëveshje paqeje me Moskën që nuk është në kushtet e Ukrainës do të çonte në agresion të mëtejshëm rus në të ardhmen. Presidenti Zelensky ka të ngjarë ta përforcojë këtë argument kur ai t’i drejtohet samitit praktikisht të hënën.

Kështu që liderët e G7 pritet të përpiqen të përdorin samitin për të pastruar këto ujëra tw turbullt, duke premtuar më shumë armë për Ukrainën dhe më shumë sanksione kundër Rusisë. Ideja do të jetë që t’i dërgohet një sinjal presidentit rus Vladimir Putin se Perëndimi ka durimin strategjik për të ruajtur mbështetjen e tij për Ukrainën, edhe nëse ajo përballet me presionin e brendshëm politik në vend nga votuesit e shqetësuar për rritjen e çmimeve.

Problemi për udhëheqësit e G7 është se ata gjithashtu përballen me presion në rritje për të treguar se po përballen me krizën ekonomike globale. Rritja e çmimit të karburantit dhe ushqimit po shkakton uri dhe trazira në mbarë botën. Dhe disa vende po drejtojnë gishtin drejt Perëndimit.

Shumë vende në jugun global nuk ndajnë shqetësimet perëndimore për agresionin rus. Ata e shohin konfliktin si një luftë evropiane dhe duken të palëkundur nga argumentet perëndimore se Vladimir Putin po vepron si një agresor kolonial. Dhe ata fajësojnë sanksionet perëndimore, po aq sa pushtimi i Rusisë, për kostot në rritje të gazit dhe naftës, dhe mungesën masive të grurit dhe plehrave, informon albeu.com.

Në përpjekje për t’i rezistuar kësaj narrative, vendet e G7 pritet të përdorin samitin për të treguar se po veprojnë për të ndihmuar vendet anembanë botës, me ndihmën e zhvillimit, ristrukturimin e borxhit, financimin e klimës, ndihmën për gjetjen e burimeve alternative të energjisë dhe, natyrisht, përpjekjet e reja për të nxjerrë grurë nga portet e Ukrainës. Kjo është arsyeja pse gjermani ka ftuar liderët e Indisë, Indonezisë, Senegalit, Argjentinës dhe Afrikës së Jugut në samit, për të dëgjuar perspektivën e tyre dhe për t’i treguar pjesës tjetër të botës se G7 po dëgjon.

Pra, nga njëra anë, këta udhëheqës perëndimorë duhet të tregojnë vendosmëri për të vazhduar mbështetjen e Ukrainës, dhe nga ana tjetër, ata duhet të tregojnë një gatishmëri për të rregulluar goditjet ekonomike globale për të cilat disa fajësojnë, pjesërisht, luftën./Përshtati nga BBC, Albeu.com

Shtuar 26.06.2022 07:36