Rrushi: Zbuloni vlerat ushqyese të këtij fruti të mrekullueshëm

Ekspertët e shëndetit e kanë përshkruar rrushin si “mbretin” e frutave, dhe nëse shikojmë profilin e tyre ushqyes, patjetër që do të pajtohemi me to.

Rrushi është një frut i preferuar i të rinjve dhe të moshuarve. Vera, mushti, rrushi i thatë dhe uthulla bëhen nga rrushi.

Vlera ushqyese

Pavarësisht nga madhësia e tij mikroskopike, rrushi përmban në përbërjen e tij një numër të madh fitonutrientësh të cilët, siç është vërtetuar, ndihmojnë në forcimin e organizmit.

Më konkretisht, një filxhan rrush i freskët përmban përafërsisht:

Kaloritë: 104

Karbohidratet: 27.3 gr

Proteina: 1.1 gr

Acidet yndyrore: 0.2 gr

Fibra: 1.4 gr

Vitamina B2: 0.1 mg (6%) *

Vitamina B6: 0.1 mg (6%) *

Vitamina K: 22 μg (28%) *

Vitamina C: 16.3 mg (27%) *

Bakër: 0.2 mg (10%) *

Kalium: 288 mg (8%) *

Mangan: 0.1 mg (5%) *

/albeu.com/


Shtuar 3.08.2021 22:37