Rrezikoheshin qendrat e banuara, mësoni ku ranë mbetjet e raketës kineze (VIDEO)

Teksa qytetarë të shumtë frikësoheshin prej ditësh nga mbetjet e raketës Kineze, mësohet se  mëngjesin e kësaj të diele kanë rënë në oqeanin Indian.

Sipas mediave të huaja, raketa kineze me shumicën e përbërësve që u shkatërruan ndërsa hynë në atmosferë ka rënë në perëndim të Maldiveve.

Autoritetet përkatëse në SHBA dhe Evropës kishin monitoruar rënien e pakontrolluar të raketës Long March-5b. Ndërkohë në orët e fundit të raketës ku ekspertët po monitoronin koordinatat për rënien e saj thuhej se mbeturinat mund të binin në një zonë të banuar, mes të cilave bënin pjesë shtete si New York, gjithë Afrika dhe Australia, Japonina, Spanja, Portugalia, Italia dhe Greqia.

Sekretari i Mbrojtjes i SHBA Lloyd Austin është shprehur se Kina kishte qenë neglizhencë në lejimin e raketës nga orbita.

Vetë ekspertët e hapësirës kishin parashikuar që shanset që dikush në të vërtetë të goditet nga një copë hedhurinë hapësinore ishin shumë të vogla, për shkak se një pjesë e madhe e sipërfaqes së Tokës është e mbuluar nga oqeani, dhe zona të mëdha toke janë të pabanuara.

Shtuar 9.05.2021 08:05