RENDIJA/ Ekipet më me vlerë në botë, Reali dhe Barcelona “kokë më kokë”

Rikthehet pas 2 vitesh renditja nga prestigjozja Forbes e klubeve më të vlefshme në botë e bazuar në imazhin e klubit, trofetë, kontratat e sponsorizimit, rrjetet sociale dhe shumë detaje të tjera të cilat janë analizuar dhe kanë ardhur në përfundimin se Barcelona vlen më shumë se çdo klub futbolli.

Katalanasit janë vlerësuar 4.76 miliardë dollarë teksa kanë zbritur nga froni rivalët e Real Madrid të cilët vlejnë 4.75 miliardë dollarë ndërsa në vend të tretë ngjitet Bayern Munchen (4.215 mld) të cilët kanë spostuar nga podiumi Man. United me “djajtë e kuq” që vlejnë 4.2 miliardë.

Liverpooli ka bërë një ngjitje të madhe duke u pozicionuar në vendin e katërt teksa vetëm PSG dhe Man. City kanë rezultuar me humbje nga të gjithë klubet e mëdha në renditje.

Për të kaluar në Serinë A, Juventusi nuk ka rivalë dhe është klubi Italian më me vlerë, plot 1.95 miliardë dollarë ndërsa ndjekin Interi, Milani dhe Roma.

Më poshtë renditja e plotë e klubeve më të vlefshme të futbollit në botë:

Barcellona – 4,76 miliardë dollarë

Real Madrid – 4,75 miliardë

Bayern Munchen – 4,215 miliardë

Manchester United – 4,2 miliardë

Liverpool – 4,1 miliardë

Manchester City – 4 miliardë

Chelsea – 3,2 miliardë

Arsenal – 2,8 miliardë

Paris Saint-Germain – 2,5 miliardë

Tottenham – 2,3 miliardë

Juventus – 1,95 miliardë

Borussia Dortmund – 1,9 miliardë

Atletico Madrid – 1 miliardë

Inter – 743 milionë

Everton – 658 milionë

Milan – 559 milionë

Roma – 548 milionë

West Ham – 508 milionë

Leicester – 455 milionë

Ajax – 413 milionë


Shtuar 12.04.2021 18:40