Rekomandohet të konsumohet nga personat mbi 65 vjeç, dietologia: Ja pse duhet ta hani këtë supë

Në qoftë se dëshironi që të hani një produkt me vlera ushqyese Rolina Naço, dietologe na shpjegon se cila është më e mira.

Një nga këto produkte është kungulli i dimrit. Ja dhe në recetë për ta përdorur!

Supë djegëse me kungull dhe xhenxhefil

Përbërësit:

• 1 lugë gjellë me gjalpë,

• 1 lugë me vaj ulliri,

• 1 filxhan qepë, të prera në kubë,

• ½ filxhan selino të prerë në kubë,

• ½ filxhan presh të copëtuar,

• 1 thelb hudhër të grirë,

• 1 lugë çaji me xhenxhefil të freskët të grirë,

• 4 gota lëng supë pulë,

• 3 gota me kungull të qëruar, pastruar nga farat dhe të prerë në kubë,

• ½ lugë çaji më kripë,

• 2 lugë çaji me sheqër kafë,

• 1/8 lugë çaji me arrë,

• 6 lugë gjellë me kos me % yndyrë të ulët.

Supa rekomandohet të përdoret si një pjatë e parë në vaktin e drekës ose dhe në vaktin e darkës si një pjatë më e lehtë mund të shoqërohet me nje bruskete ne rikota ose gjizë pa kripë për të plotësuar nevojat ditore edhe në proteinë!/albeu.com