Rama merr pjesë në dorëzimin e “eshtrave” të shejtorit serb në Elbasan

Ditën e sotme kryeministri, Edi Rama ndodhet ne qytetin e Elbasanit ku ka marrë pjesë në dorëzimin e lipsaneve të shejtorit serb, Shën Joan Vladimirit.

Rama i shoqeruar nga Evisi e Taulanti e ka cilësuar si një çast emocionues për jetën e komunitetit ortodoks në Elbasan.

Në kishën e ndodhur në fshatin Shijon, bëhet një ritual i përvitshëm në datën 4 qershor. Besimtarët ortodoks dhe jo vetëm futen në kishë, ndezin qirinj dhe prekin varrin e shejtorit  /albeu.com/

Postimi i plotë:

 

Shtuar 12.04.2021 11:28

Tags: ,