Raketat godasin Izraelin pas vrasjes së militantëve të Hamasit

Militantët e Hamasit kanë lëshuar dhjetëra raketa në Izrael pasi sulmet ajrore izraelite vranë komandantë të lartë dhe rrëzuan një bllok tjetër në Gaza.

Përshkallëzimi, i cili filloi të hënën, ka shkaktuar dhunë në rrugë e Izraelit midis hebrenjve dhe arabëve izraelitë.

Të paktën 67 njerëz në Gaza dhe 7 në Izrael janë vrarë.

Luftimet shpërthyen të hënën pas javësh të rritjes së tensionit izraelito-palestinez në Jeruzalemin Lindor, i cili kulmoi me përplasjet në një vend të shenjtë të nderuar nga myslimanët dhe hebrenjtë.

Më shumë se 374 njerëz u arrestuan dhe 36 oficerë u plagosën pas përplasjeve në qytetet izraelite, tha policia, informon albeu.com.

Kryeministri Benjamin Netanyahu, tha se ai planifikoi të dërgojë forca ushtarake për të ndihmuar policinë të mbajë rendin në qytetet e shkatërruara nga dhuna. Netanyahu tha se sulmet e ditëve të fundit arritën në “anarki”.

“Asgjë nuk mund të justifikojë një turmë arabe që sulmon hebrenjtë dhe asgjë nuk mund të justifikojë një turmë hebre që sulmon arabët”, tha ai në një deklaratë me video, siç raportohet nga Times of Israel.

Militantët palestinezë kanë qëlluar me raketa në Izrael që nga e hëna në mbrëmje, dhe Izraeli është përgjigjur me sulm.

Të enjten në mëngjes, IDF tha se rreth 1,500 raketa ishin qëlluar nga Gaza në qytetet izraelite që nga koha që luftimet u përshkallëzuan në fillim të kësaj jave.

Ministria e Shëndetësisë e drejtuar nga Hamasi në Gaza thotë se më shumë se 400 njerëz janë plagosur atje që nga fillimi i konfliktit, përveç 67 të cilëve kanë vdekur./albeu.com


Shtuar 13.05.2021 08:51