Putin telefonatë me presidentin e Finlandës: Anëtarësimi në NATO do të ishte një gabim

Presidenti rus Vladimir Putin ka zhvilluar një bisedë telefonike me presidentin e Finlandës Sauli Niinistö, pasi ky i fundit është shprehur se vendi i tij do të dorëzojë një kërkesë për anëtarësim në NATO.

Në bisedë, Putin e ka paralajmëruar presidentin finlandez se braktisja e statusit neutral do të ishte një gabim.

Sipas Rusisë, ndryshimi do të dëmtonte marrëdhëniet midis dy vendeve të cilat për shumë vite janë ndërtuar në frymën e fqinjësisë së mirë dhe bashkëpunimit të partneritetit dhe kanë qenë të dobishme reciproke.

Moska e përshkroi bisedën si “një shkëmbim të sinqertë pikëpamjesh”./albeu.com