Putin nuk gjen qetësi, sërish ndryshime në krye të ushtrisë

Gjeneral-lejtnant Andrey Mordvichev është bërë komandant i Qarkut Qendror Ushtarak të Rusisë, sipas RBC.

Ai zëvendëson gjeneral-kolonelin Alexander Lapin, i cili muajin e kaluar u promovua në shef të shtabit të forcave tokësore të Rusisë.

Vitin e kaluar, gjeneral-lejtnant Mordvichev udhëhoqi trupat ruse për të pushtuar qytetin port jugor të Mariupolit.

Beteja disamujore arriti kulmin me një rrethim në fabrikën e çelikut Azovstal të qytetit, e cila përfundimisht u kap nga forcat ruse.

Moska ka bërë ndryshime gjithëpërfshirëse në udhëheqjen e saj ushtarake gjatë luftës, pasi pësoi humbje të shumta të dhimbshme.

Tetorin e kaluar, Rusia emëroi gjeneralin e Forcave Ajrore Sergei Surovikin si komandantin e përgjithshëm të forcave të saj në Ukrainë, menjëherë pas shkarkimit të raportuar të komandantëve të distrikteve ushtarake Lindore dhe Perëndimore.

Por vetëm tre muaj më vonë, ai u hoq dhe u zëvendësua nga Shefi i Shtabit të Përgjithshëm Valery Gerasimov. /albeu.com


Shtuar 17.02.2023 09:12