Putin i kërkon ndjesë kryeministrit izraelit për komentin e Lavrov mbi Hitlerin: “Më fal”

Presidenti rus Vladimir Putin i ka kërkuar falje kryeministrit izraelit Naftali Bennett për komentet e bëra nga ministri i Jashtëm Sergei Lavrov për Adolf Hitlerin dhe nazistët. Dy burrat patën një bisedë telefonike të enjten ku diskutuan ndër të tjera për situatën në Mariupol dhe civilët e bllokuar.

Referenca për Lavrov dhe komentet e tij bëhet në njoftimin e lëshuar nga zyra e kryeministrit izraelit. Siç u përmend, falja u pranua nga Naftali Bennett. Është një veprim mjaft i rrallë, në mos i paprecedentë, nga lideri rus i njohur për komentet e tij të mprehta. Po aq e mprehtë, madje joelegante, është shprehja e përvojës Sergei Lavrov.

Bennett është një nga liderët e paktë që ka kontakte telefonike me presidentin rus edhe pas fillimit të luftës në Ukrainë. Madje ai kishte vizituar Moskën në mars, ku pati një bisedë të gjatë në Kremlin me Putinin.

Në një intervistë më 1 maj në kanalin televiziv italian Rete 4, të grupit Berlusconi, Sergei Lavrov kishte deklaruar ndër të tjera se “Hitleri ishte gjithashtu me origjinë hebreje ”.

Kjo historik e zemëroi Izraelin, ministria e jashtme e të cilit tha se kishte thirrur ambasadorin rus duke përdorur “gjuhë të ashpër” për komentet e Lavrov.

Ministri i Jashtëm izraelit Gair Lapid tha se Lavrov kishte bërë “një deklaratë të pafalshme dhe skandaloze” dhe se “deklarata të rreme dhe deluzive” ishin bërë nga presidenti i “Muzeut të Kujtesës” në Jerusalem./albeu.com

Shtuar 5.05.2022 19:05