Pse bajamet janë të dobishme për njerëzit që vuajnë nga diabeti

Bajamet janë ushqyese për shumicën e njerëzve, por ato kanë përfitime unike për ata që vuajnë nga diabeti.

Ngrënia e rreth 45 gram bajame ul nivelin e insulinës dhe glukozës.

Ato ulin shanset për diabetin e tipit 2

Bajamet janë të pasura me magnez dhe studimet eksperimentale kanë treguar se marrja e magnezit mund të zvogëlojë rrezikun e një personi për të zhvilluar diabetin e tipit 2.

Janë të mira për zemrën

Bajamet mund të minimizojnë rrezikun e sëmundjeve të zemrës. Kjo është e rëndësishme për njerëzit me diabet.

Sipas Shoqatës Botërore të Zemrës, njerëzit me diabet janë në një rrezik më të lartë të sëmundjeve të zemrës.

Bajamet janë të pasura me yndyra të pangopura, e cila është e njëjta lloj yndyre që gjendet në vajin e ullirit, i cili njihet për përfitimet e tij për shëndetin e zemrës. 

Një porcion me bajame përmban rreth 13 gram yndyrë të pangopur dhe vetëm 1 gram yndyrë të ngopur.

Sa bajame rekomandohet për të ngrënë

Është mirë të konsumohen rreth 23 bajame në ditë të cilat përmbajnë 161 kalori, 6 gram proteina dhe 3 gram fibra dietike./albeu.com 


Shtuar 20.03.2023 17:44