Protestë brenda Parlamentit Europian, kurdët kërkojnë lirimin e liderit të tyre, ndërpritet seanca (VIDEO)

Një grup kurdësh protestuan në Parlamentin Europian për çështjen e liderit të tyre Abdullah Ocalan.

Sot është përvjetori i arrestimit të tij nga autoritetet turke dhe ata kërkuan lirimin e liderit të Partisë së Punëtorëve të Kurdistanit.

Protestuesiti anashkaluan masat e sigurisë, hynë në sallën plenare të Parlamentit Evropian në Strasburg.

Protesta e kurdëve shkaktoi alarm në shërbimet e sigurisë së Parlamentit Europian, të cilët e larguan nga seanca plenare presidenten Roberta Metsola teksa evakuonin zonën. /albeu.com

 


Shtuar 15.02.2023 13:26