Presidenti francez paralajmëron: Do t’jua vështirësojmë jetën të pavaksinuarve

Presidenti francez Emmanuel Macron ka paralajmëruar se ka ndërmend të vështirësojë jetën për njerëzit në Francë që nuk janë vaksinuar kundër Covid-19.

“Unë me të vërtetë dua t’i shqetësoj ata dhe ne do të vazhdojmë ta bëjmë këtë, deri në fund,” tha ai për gazetën franceze Le Parisien.

Por kundërshtarët politikë thanë se gjuha e fortë që ai përdori në intervistë nuk ishte e denjë për një president.

Komentet e tij erdhën pasi një projekt-ligj për kalimet e Covid u vonua nga deputetët e opozitës që u bashkuan kundër qeverisë.

Një debat në parlament mbi projektligjin, i cili do të ndalonte të pavaksinuarit nga pjesa më e madhe e jetës publike, u ndalua të vazhdonte pas mesnate.

Legjislacioni pritej të miratohej në një votim këtë javë, por ai ka zemëruar ata që kundërshtojnë vaksinën dhe disa deputetë francezë kanë thënë se kanë marrë kërcënime me vdekje për këtë çështje./albeu.com


Shtuar 5.01.2022 08:19