Prag lufte, Kina dërgon 29 avionë në zonën e mbrojtjes ajrore të Tajvanit

Duket se tensionet mes Kinës dhe Tajvanit po përshkallëzohen dita-ditës.

Së fundmi, një total prej 29 avionësh kinezë hynë në zonën e mbrojtjes ajrore të Tajvanit, duke përfshirë bombarduesit që fluturuan në jug të ishullit dhe në Paqësor.

Ky inkursion i avionëve kinezë të martën, shënon shkeljen më të madhe të zonës së mbrojtjes ajrore nga Kina që nga fundi i muajit.

Misioni i fundit kinez përfshinte 17 avionë luftarakë dhe gjashtë bombardues H-6, anti-nëndetëse dhe një avion ajror për karburant, tha ministria e mbrojtjes e Tajvanit.

Si kundërpërgjigje, Tajvani dërgoi avionë luftarakë për të paralajmëruar avionët kinezë, ndërsa sistemet e raketave u vendosën për të monitoruar rrugën e tyre,  tha ministria.

Tajvani, një ishull i vetëqeverisur që Kina e pretendon si territorin e saj, është ankuar për më shumë se dy vjet për misione të përsëritura nga forcat ajrore kineze në pjesën jugperëndimore të zonës së saj të identifikimit të mbrojtjes ajrore, ose ADIZ.

Ky ishte inkursioni më i madh i zonës ajrore që kur Tajvani raportoi se 30 avionë kinezë hynë në ADIZ më 30 maj. Më i madhi i këtij viti ndodhi në janar dhe përfshinte 39 avionë.